Wiosna to czas, kiedy chętnie odmieniamy nasze domy. Zmieniamy aranżacje, dekorujemy, przestawiamy. Zdarza się jednak, że nam to nie wystarcza. Co zrobić, gdy posprzątawszy dokładnie kuchnię, wcale nie jesteśmy zadowoleni z końcowego rezultatu swojej pracy? Zobacz, jak w prosty sposób możesz ją odmienić. Jak to zrobić? Podpowiada Aldona Słapa-Nowacka Product Manager w firmie Pfleiderer.
Silniejsze wiosną słońce prowokuje nas do tego, aby kuchnię nie tylko wysprzątać, ale też odmienić i odświeżyć. Zrobić coś, aby tę wiosnę można było poczuć także w domu. Przeprowadzenie takich stylistycznych zmian w każdej kuchni umożliwiają właśnie nasze materiały
– zapewnia Aldona Słapa-Nowacka Product Manager w firmie Pfleiderer.

W zielonej kuchni został zaprezentowany blat kuchenny Dąb Springfield oraz odświeżone szafki z płyty laminowanej Labrador, Dąb Artisan i Dąb Springfield, fot. materiały prasowe Pfleiderer.
- Wymiana frontów. Warto wymienić tylko górne albo tylko dolne drzwiczki. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest też wymiana pojedynczych sztuk w ciągu szafek górnych lub dolnych. Taki zabieg umożliwia punktowe wprowadzenie koloru do wnętrza – w wiosennej odsłonie może to być ciemna zieleń (Labrador) na tle dekoru imitującego żywe drewno jesionu (Jesion Firenze Jasny).
- Wymiana blatu. To zawsze dobry pomysł, ponieważ blaty są ważnym elementem wystroju kuchni. Nowy, wyrazisty blat odmieni każdą kuchnię. Tej wiosny modne są ciemne i monochromatyczne blaty o autentycznej kamiennej strukturze, które dobrze komponują się ze sprzętem AGD w kolorze czarnym. Równie efektownie prezentują się też blaty drewnopodobne, utrzymane w rustykalnej, naturalnej stylistyce (Dąb Artisan, Dąb Lorenzo).
- Rośliny i dodatki. W wiosennej kuchni muszą pojawić się rośliny. Mogą to być kwiaty w doniczkach, zioła czy kompozycje typu „las w słoiku”. Mogą to być również tekstylia z motywami roślinnymi: zasłony, obrusy i poduszki, a także grafiki i zdjęcia. Jeśli chcemy złapać wiosenne promyki, postawmy na półkach mosiężne doniczki i akcesoria, a jeśli chcemy podkreślić przywiązanie do przyrody, zadbajmy o dodatki wykonane z naturalnego drewna – podkładki pod naczynia, deski do krojenia lub tace.
- Wymiana mebli. Obejmuje zazwyczaj całość wyposażenia – począwszy od szafek kuchennych, przez regały, blaty, wyspę kuchenną, a skończywszy na stole i krzesłach. Jeśli nowe meble mają korespondować z aurą za oknem i podkreślać naturalność aranżacji, to warto sięgnąć po wyrazisty, dębowy wzór ze szpachlowanymi otworami po sękach, taki jak Dąb Artisan. Świeżo prezentuje się też kuchnia z szafkami w tonacji głębokiej, butelkowej zieleni (dekor Labrador) i czarnym blatem.
- Odświeżenie ścian. Można odnowić je na wiele sposobów: pomalować, położyć tapetę lub fototapetę. Płytki ceramiczne czy płyty z kamienia – często stosowane w kuchniach – mają przede wszystkim zabezpieczać ścianę nad blatem. Warto pamiętać, że można zastąpić je ściankami przyblatowymi o takim samym dekorze jak na szafki czy blaty. Taki zabieg umożliwia stworzenie jednolitej i spójnej stylizacji.
- Wymiana AGD. Wymiana piekarnika, lodówki czy płyty grzewczej to kosztowna inwestycja. Jednak nowe AGD z pewnością doda wnętrzu nowoczesności. Może też podnieść walory estetyczne kuchni, jeśli tylko dobrze komponuje się ze stylistyką mebli.

Czarny blat kuchenny (Terazzo Nero) idealne komponuje się z szafkami w dekorach Labrador i Jesion Firenze Jasny, fot. materiały prasowe Pfleiderer.